Na Podhalu pierwsze opady śniegu mamy już za sobą. W związku z tym, publikujemy nowy post dotyczący tego jak można przygotować samochód do zimy. Nie dajmy się jej zaskoczyć jak drogowcy co roku… Oto lista rzeczy, które mogą się przydać:

1. Zimowe opony.

Dobre opony to podstawa. Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo – pozwalają lepiej trzymać się drogi i skracają drogę hamowania. Ponad to dobrze przygotowane do jazdy opony zmniejszają zużycie paliwa a co za tym idzie pomagają zaoszczędzić. Dobrze jest sprawdzić zbieżność kół i ciśnienie opon.

2. Kable rozruchowe.

Każdy kto miał kiedyś problem z zapaleniem zamarzniętego samochodu z pewnością wie jak przydatne mogą być kable rozruchowe. Warto mieć je w samochodzie (zwłaszcza zimą). Jeśli nam się nie przydadzą to przynajmniej będziemy mogli pomóc komuś innemu. Wybierając kable należy zwrócić uwagę na to jakie natężenie prądu mogą wytrzymać i czy są dostatecznie długie aby w razie problemów z ustawieniem samochodów dosięgły do drugiego akumulatora.

3. Zimowy płyn do spryskiwaczy.

Zima to okres, kiedy na drodze jest szczególnie brudno. W tedy też szyba naszego samochodu ulega zabrudzeniom i często zmuszeni jesteśmy używać spryskiwaczy. Specjalny zimowy płyn nie zamarznie i pomoże utrzymać szybę w czystości. Warto zawsze kupić więcej płynu – w tym okresie szybko się zużywa a lepiej żeby go nie brakło gdzieś w trasie z dala od stacji benzynowej…

4. Skrobaczki, osłony przeciwszronowe i odmrażacze do szyb.

Jeśli uda nam się odpalić samochód w zimowy poranek to dopiero początek naszej przygody. Zanim auto się nagrzeje trzeba będzie przygotować szybę do jazdy. Najpopularniejszym sposobem jest skrobaczka. Lepsze od skrobaczek plastikowych są fińskie skrobaczki z  mosiężną końcówką (nie rysują szyby). Innym sposobem na usunięcie lodu jest odmrażacz do szyb. Tego rodzaje preparaty działają bardzo dobrze ale szybko się kończą jeśli używamy ich codziennie. Wypróbowałem oba sposoby i uważam, że najlepszym (oczywiście poza garażowaniem auta) jest używanie osłony przeciwszronowej. Świetnie chroni przed zamarzaniem szyby, łatwo się ściąga i zakłada oraz nie porysujemy nią szyby jak skrobaczką. Sprawdzone osłony przeciwszronowe znajdziesz TUTAJ.

5. Łańcuchy śniegowe.

Drogi z roku na rok są coraz lepiej przygotowywane na zimę. Zdarzają się jednak takie warunki na drodze, że bez łańcuchów ani rusz. Dlatego dobrze o nich pamiętać wyruszając w dłuższą trasę.

6. Gumowe dywaniki samochodowe.

Jak wiadomo zima to „brudna pora roku”. Aby chronić wnętrze naszego auta warto zainwestować w gumy do samochodu. Muszą one być wodoodporne i posiadać odpowiednią strukturę, która zapobiegnie wylaniu się wody na podłogę i jej zabrudzeniu. Jeśli szukasz takich gum do samochodu: kliknij TUTAJ.

7. Zimowe dodatki do benzyny i diesla, odmrażacze do zamków oraz środki konserwujące.

Istnieje jeszcze wiele innych sposobów do zabezpieczenia samochodu przed zimą. Można stosować m.in. zimowe dodatki do diesla lub benzyny. Odmrażacze do zamków będą przydatne kiedy nie będziemy w stanie otworzyć samochodu za pomocą kluczyków. Zdarza się, że uszczelki przymarzają do drzwi, aby temu zapobiegać należy stosować odpowiednie środki konserwujące.

Lista rzeczy, które pomogą nam przygotować się na zimę jest bardzo długa. To jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, żeby zimą zabrać ze sobą do samochodu kurtkę i ciepłe obuwie (nigdy nie wiadomo czy nie będziemy mieli dłuższego przymusowego postoju na drodze).  Mając dobrze przygotowany samochód do zimy nie będziemy się jej obawiać.

__________________________________________________________________________________________