Kamizelka ostrzegawcza przepisy: Czy wymagana a jeśli tak to gdzie? Jaki kolor? Ile i gdzie powinny się znajdować? Poniżej przedstawiam odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Aby przejść do sklep z kamizelkami zgodnymi z normą EN 471 kliknij guzik poniżej:

KAMIZELKI OSTRZEGAWCZE

Kamizelka ostrzegawcza a przepisy w Polsce:

Kamizelka ostrzegawcza nie jest wymagana w Polsce za wyjątkiem kierowców przewożących materiały niebezpieczne oraz osób wykonujących roboty lub inne czynności na drodze. Mówi o tym Ustawa Prawo o ruchu drogowym rozdz. 5 „Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach.”

Przepisy w innych krajach Europy:

Kraje, w których kamizelka ostrzegawcza stanowi wyposażenie obowiązkowe to: Słowacja, Austria, Węgry, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Finlandia, Norwegia, Chorwacja, Słowenia, Rumunia i Luksemburg. Kamizelka obowiązkowa jest również w Niemczech i Czechach ale jak na razie dotyczy tylko kierowców autokarów oraz samochodów ciężarowych i służbowych.

Co należy wiedzieć?:

Kamizelka ostrzegawcze powinna być założona przez każdą osobę opuszczającą samochód w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach (we Włoszech również w zatokach parkingowych), oraz na innych drogach przy słabej widoczności i za każdym razem gdy ustawimy trójkąt ostrzegawczy. Ilość kamizelek w aucie nie jest unormowana przepisami ale jeśli pasażerowie chcą wysiąść z samochodu to oni również powinni mieć je założone. Kamizelka ostrzegawcza powinna znajdować się blisko siedzenia kierowcy tak aby była „pod ręką” i mieć kolor: czerwony, pomarańczowy lub żółty.

Norma EN 471:

Jest to norma, którą powinna spełniać odzież przeznaczona do wzrokowego sygnalizowania obecności użytkownika (w warunkach niebezpiecznych, o każdej porze dnia i nocy oraz przy świetle reflektorów). Kupując kamizelkę ostrzegawczą dobrze jest zwrócić uwagę na to czy spełnia normę EN 471.

Ciekawostki:

Koszt kamizelek w wielu krajach UE to około 5 euro. W Polsce taką samą kamizelkę ostrzegawczą kupimy zdecydowanie taniej.

W różnych krajach policja może w różny sposób „sprawdzać” posiadanie kamizelki ostrzegawczej. Przy wjeździe do Austrii możemy zostać skontrolowani przez policję i straż graniczną a za brak kamizelki otrzymamy mandat. Natomiast w Hiszpanii policja ukarze nas mandatem dopiero jeśli kamizelki nie założymy w wymaganej sytuacji.

Od autora:

Bez względu na to czy kamizelka ostrzegawcza jest wymagana przepisami czy nie, na pewno warto posiadać przynajmniej jedną w samochodzie w łatwo dostępnym miejscu. Nigdy nie wiadomo w jakich warunkach i sytuacji przyjdzie nam wysiąść z auta. Warto w tedy mieć na sobie kamizelkę – będziemy lepiej widoczni i bezpieczniejsi. Wpis dotyczy przepisów na dzień 29 grudnia 2011 roku.

______________________________________________________________________________________________